Poslednje:
Srijeda, 30 Aprila

Kafa, automobili, hrana, roba sa Temu! Šta će sve da poskupi za “obične” ljude posle Trampovih tarifa? Najjeftiniji “ajfon” skače na 850 evra

Očekuje se da će tarife uticati na cene igračaka, automobila, elektronike, vina, nameštaja i druge robe u SAD-u.

Cena Apple-ovih iPhone-a mogla bi porasti za više od 40% nakon što je predsednik Donald Tramp objavio široke recipročne tarife za trgovinske partnere SAD-a, rekli su analitičari u četvrtak, jer će Trampova trgovinska politika verovatno povećati cene za niz uvoznih proizvoda, uključujući nove automobile, kafu, čokoladu i druge artikle.

Predsednik Tramp najavio je široke recipročne tarife na trgovinske partnere SAD-a, što će najverovatnije uticati na više industrija.

Ključne činjenice:
Tramp je u obraćanju u sredu najavio tarife za više zemalja u Evropi, Aziji, Africi i Pacifiku, sa osnovnom stopom od 10% (pogledajte ceo spisak pogođenih zemalja).

Koji proizvodi bi mogli biti pogođeni tarifama?
Cene će verovatno porasti za proizvode koje prodaju američke kompanije, jer će plaćati poreze na uvezenu robu, iako još nije jasno koji bi proizvodi tačno bili pogođeni niti kako će kompanije reagovati.

Analitičari iz Rosenblatt Securities-a procenjuju da bi Apple morao da poveća cene više proizvoda kako bi nadoknadio procenjenih 39,5 milijardi dolara dodatnih troškova, s obzirom na to da se oslanja na proizvodnju u Kini. To bi moglo značiti poskupljenje iPhone-a i Apple Watch-a za 43%, iPad-a za 42%, a AirPods-a i Mac računara za 39%. Jeftiniji model iPhone-a iz februara sa cenom od 599 dolara porastao bi na oko 856 dolara, dok bi iPhone 16 Pro Max sa 1.599 dolara skočio na oko 2.300 dolara.

Oko 80% kafe uvezene u SAD dolazi iz Latinske Amerike, najviše iz Brazila (35%) i Kolumbije (27%), koje će biti pogođene tarifom od 10%.

Zrna kakaa, koja se koriste za proizvodnju čokolade, uglavnom se uvoze iz Obale Slonovače, Ekvadora i Gane, koje su suočene sa tarifama od 21% i 10%, dok se kakao puter uglavnom nabavlja iz Indonezije i Malezije, koje imaju tarife od 32% i 24%.

SAD većinu maslinovog ulja uvozi iz EU – Španije, Italije i Grčke – ali i iz Turske i Argentine. I Turska i Argentina pogođene su tarifama od 10%.

SAD čini oko 30,4% godišnjeg izvoza dragulja i nakita iz Indije. Devet od deset dijamanata u svetu prerađuje se u Indiji.

Šećer se uglavnom uvozi iz Dominikanske Republike (17%), Brazila (14%) i Filipina (13%). Dominikanska Republika i Brazil suočeni su sa tarifama od 10%, dok je na Filipine uvedena stopa od 17%.

Više od 60% uvoza pirinča dolazi iz Tajlanda, Indije i Pakistana. Tajland ima tarifu od 36%, a Pakistan 29%.

 

Izvor/Saznajte više: blic.rs

Ostavite komentar

Dodajte oglas / firmu